Skrytá síla skupinového cvičení, aneb:

“IF YOU WANT TO GO FAST, GO ALONE. IF YOU WANT TO GO FAR, GO TOGETHER.”


Temná místnost, ozářená barevnými reflektory. Naplno bijící beaty té nejmodernější hudby remixované do rychlejšího tempa a basy zapnuté na maximum. Obrovská LED obrazovka, promítající barevné obrazce nad velkým stagem, hala otřásající se v základech a tisíce lidí v absolutní euforii, užívající si každou vteřinu tohoto jedinečného zážitku.

Ač se to může zdát, toto není koncert Justina Timberlaka ani Tomorrowland, toto je jeden ze cvičebních eventů Les Mills, probíhající každý rok ve světových metropolích, jako například Dubai, Šanghaj, Londýn, Stockholm nebo Paříž. Na jevišti najdete “fitness” umělce - ty nejlepší prezentéry, mistry nejen v umění pohybu, ale i v oblasti coachingu, lidské psychologie, motivace a interakce, v top fyzické i psychické formě, podávající svůj stoprocentní výkon, motivující každým dnem milióny lidí ke cvičení. Na cvičební ploše se s nimi potí lidi, kteří milují pohyb, hudbu a mají zájem o své zdraví a fyzickou kondici. A oni se usmívají, užívají si ten moment, čerpají motivaci jeden od druhého a právě zažívají život-měnící fitness zážitky se svými přáteli, ale i s lidmi, které v životě neviděli. Vítejte ve světě skupinového fitness v 21. století.

 

Jít do posilky, naučit se správně cvičit, zvedat činky a co nejvíce napumpovat svaly, je pořád obrovský trend zvlášt ve světě, kde estetika (neboli vzhled) je častokrát, bohužel, na prvním místě. Někteří lidé mají posilování jako svůj koníček, pracují na sobě, věnují tomu spoustu času, úsilí a energie. Před nimi je vhodné smeknout klobouk, jelikož takovýchto lidí není hodně, nebo alespoň těch, kteří to dělají dobře a vydrží jim to dlouho. A proč? Protože je to sakra těžké, po všech stránkách! Za a) je to dřina, doslova a do písmene. Trénovat sám, pravidelně a efektivně vyžaduje odhodlání a spoustu úsilí, tréninky bolí a nejsou popravdě ani nijak extra zábavné. Člověk je pohodlný tvor - v dnešní době jsme zvyklí, že za nás tvrdou práci odvede někdo/něco jiného, nějaký přístroj, zázračná pilulka nebo dobrý, drahý plastický chirurg. Za b) být fit trvá opravdu dlouho, což v době, kdy všichni chtějí všechno hned (a svět jim tohle umožňuje - KFC rozvoz máte doma do 5 minut, nové boty jsou jen 3 kliky daleko a jasně, že hned po dokončení školy byste měli dostat manažerskou pozici za 50 čistého) není úplně atraktivní selling point. Udržet si motivaci dostatečně dlouho, abyste výsledky opravdu viděli a cítili, je kámen úrazu většiny, kteří do fitness světa vstoupí. A za c) vyžaduje to jistou část sebeobětování a disciplíny. Musíte se naučit odříkání, hlavně co se týče jídla. Spánek a odpočinek pro vás musí mít větší prioritu než večerní společenský život a také si připravte značné finanční prostředky na opravdu kvalitní stravu a doplňky (a ideálně i několik desítek hodin tréninků s kvalitním osobním trenérem) bez kterých to prostě nejde.

A právě všechnu tuto problematiku skupinové cvičení, jako například programy Les Mills, velmi efektivně řeší. Stejný efekt, jako velké eventy Les Mills, vytvářejí fitness studia pro své klienty každý den s cílem zvednout “normální” lidi doma ze sedačky a podpořit je v aktivním životním stylu a zároveň aktivním jedincům nabídnout doplněk rutinního cvičení pro udržení motivace a variace ke specializovaným tréninkům. A čím toho tedy dosahují?

První a nejzásadnější prvek je síla komunity, neboli party lidí, která se na skupinových lekcích velmi rychle vytvoří a která je stejně důležitá a motivační, jako cvičení samo o sobě. Ne nadarmo se říká “If you want to go fast, go alone. If you want to go far, go together.” Jsou to lidé kolem vás, ať už je to motivující instruktor nebo ostatní členové, jsou to právě oni, díky kterým se budete vracet, se kterými možná budete soutěžit, možná se podporovat a sdílet své zážitky ze cvičení. Říkáme tomu takzvaný “group effect” a kdo ho zažije, může potvrdit, že má opravdu neuvěřitelnou motivační sílu. My bychom mohli vyprávět, máme už desítky členů, kteří ve Fit Effect našli opravdové kamarády a se kterými nyní tráví čas nejen v našem klubu, ale i mimo něj.

Další velmi atraktivní aspekt skupinových cvičení je, že dnes jsou kvalitní cvičební programy tvořeny opravdovými experty v oblasti fitness (a ne, teď nemyslíme ten podomácku vytvořený kruháč od “trenérky” Alči, která si na Moravě právě dodělala víkendový kurz za 2,000Kč). Například každý program společnosti Les Mills, leadera v oblasti skupinových lekcí, jako je například BODYPUMP, BODYBALANCE nebo GRIT, je tvořen dedikovaným týmem, skládajícím se z programového ředitele, kreativního ředitele, programového trenéra, technického fitness specialisty a producenta. Toto jsou full time experti, kteří pečlivě volí sekvence všech cviků, které v lekci provádíme, s cílem dosáhnout co nejlepší možný výsledek a zároveň zachování co nejvyšší bezpečnosti pro návštěvníky. Před uvedením do světa jsou programy testovány, většinou v partnerství s nějakým fitness institutem nebo vysokou školou, sbírá se zpětná vazba a nálezy se ještě zapracovávají pro zajištění té nejvyšší kvality. Každé tři měsíce jsou tvořeny kompletně nové choreografie a nová hudba, čímž je docíleno toho, že jsou programy efektivní, nenechají tělo stagnoval a zároveň zábavné. Vždy jsou uvedeny nějaké nové inovace, vždy je možné naučit se něco nového a rozvíjet svou kondici a úroveň fitness.

Pro příklad shlédněte krátké video z programu Les Mills GRIT, unikátního 30ti minutového vysoce intenzivního intervalového tréninku, ve kterém se dozvíte, jak moc práce stojí za každým vydáním tohoto velmi účinného programu na budování síly, rychlosti a hlavně hubnutí a rýsování těla:

 

 

I u nás ve Fit Effect, právě z tohoto důvodu, tvoří skupinové lekce jádro naší nabídky fitness a wellness aktivit, do této oblasti, stejně tak jako do našich instruktorů, pravidelně investujeme nemalé zdroje, abychom Vám přinesli opravdu to nejlepší. Protože víme, že to funguje. Takže pokud jste se již ve fitness setkali se syndromem vyhoření, ztráty zájmu nebo neschopnosti dosáhnout výsledky, nebo pokud přemýšlíte, že byste chtěli i vy začít vést dlouhodobě aktivní životní styl, zamyslete se ještě jednou nad tímto mottem:

 

“IF YOU WANT TO GO FAST, GO ALONE. IF YOU WANT TO GO FAR, GO TOGETHER.”

 

Najděte si v našem rozvrhu skupinových lekcí trénink, který vás svým popisem nadchne a doražte si ho vyzkoušet, nebo ho rovnou pravidelně zařaďte do svého tréninkového plánu. Uvidíte sami, kam daleko společně dojdeme!