• Autor příspěvku
  • Čas na čtení:7 minuty čtení

Naučte se být stále motivovaní a překonávat těžké chvíle. Jedině takto se pro vás fitness stane součást vašeho života a ne jen krátkodobý, nezdařený pokus.

Setkali jste se s tím asi všichni. Momenty, kdy vám přijdou hodiny dřiny, potu a námahy vložené do cvičení, do fyzické aktivity, do honby za zdravým životem, za krásnou postavou nebo lepší výkonností, zbytečné. Dlouhou dobu se snažíte něčeho dosáhnout a i přes to, že se k vašim cílům přibližujete, nejste stále spokojeni. Někdy se dokonce, kvůli zranění či nemoci, dočasně posunete o krok zpět. V tu chvíli se jako nejjednodušší reakce naskýtá rezignace a výmluvy, které častou vedou k přehodnocení priorit a upuštění od cvičení. Stává se to, a je to škoda.

Svět fitness je světem motivace. Ať už se jedná o jedince, kteří se cvičením začínají, nebo o dlouhodobě aktivní lidi, to, co nás všechny žene dopředu, je motivace. Motivace ke změně, ke stálému zlepšování, k překonání nějaké překážky, dosažení svých cílů. Tak dlouho, dokud motivace přetrvává, budete vždy mít chuť vložit do aktivit, kterým se věnujete, vaší energii, čas, finance. A dříve nebo později se výsledky dostaví.

V tomto přesně vidím naši roli – udržet lidi motivované, radovat se s nimi, když to jde, podpořit je, když to zrovna nejde. Neměnná pravda ale zůstává, že na konci dne to vždy bude boj, který ve Fit Effect nazýváme “vy versus vy” a který nesmíte prohrát. Abychom vám pomohli překonat těžké chvíle, dali jsme u nás v klubu hlavy dohromady a přišli s pěti zásadami, které, když se jimi budete řídit, vám pomohou být dlouhodobě motivovaní a úspěšní:

1. Nastavte si realistické cíle.

Ve světě fitness musíte být připraveni, že nic nejde snadno a rychle. Ba naopak. Abyste opravdu dosáhli výsledků, které nezmizí během pár týdnů, když se cvičením přestanete, musíte cvičení věnovat čas. Je dobré mít dlouhodobou vizi, ale co se týče cílů, nastavte je tak, aby odpovídali vašim časovým, fyzickým a psychyckým možnostem. Pečlivě si promyslete, jaké jsou hlavní důvody, proč chcete cvičit a poté si určete realistický cíl, který je dosažitelný a který vás udělá opravdu spokojenými.

2. Obklopte se těmi správnými lidmi.

Přesto, že tvrdíme, že motivace je boj “vy versus vy”, nejste na to vždy sami. Jsou to právě lidi kolem vás, kteří vás v těžkých chvílích dokáží podržet, namotivovat, povzbudit, pochválit, ocenit vaše pokroky. Vyhýbejte se těm, kteří vás kritizují, nepříjemě popichují či shazují, i když se to třeba snaží schovat za záštitou škádlení, ironie či frází “vždyť si jen dělám srandu”. Zároveň hledejte lidi pozitivní, zářící dobrou náladou a energií, která se “přelije” i na vás. Snažte se tyto lidi najít a být v jejich přítomnosti. Vliv energie těchto lidí na vaší motivaci je opravdu velmi, velmi silný. Dál se držte od remcalů a věčných nespokojenců, kteří si stále na něco stěžují, hýří sebelístostí a hledají útěchu od ostatních. Vysávají tak vaší energii, kterou přeci můžete věnovat něčemu úplně jinému.

3. Nalezněte styl cvičení, který vás baví.

Zdá se to jako jasná věc, ale často na to zapomínáme. U aktivit, které vás baví, se zůstává lépe než u aktivit, které vás nebaví. Ve cvičení je to stejné. Dnes se nabízí široká škála různých forem cvičení, od klasického posilování, přes kulturistiku, crossfit, běh až porůzné styly relaxačních, či jógových cvičení. Stejně tak jsou cvičení individuální, v malých skupinách, skupinové lekce pro větší skupiny až po týmové tréninky. Identifikujte si ty formy a styly cvičení, které vás baví, ale nebojte se čas od času vyzkoušet něco nového pro zpestření vašeho tréninkového režimu.

4. Oslavujte i malé zlepšení.

Jakýkoliv pokrok je úspěch, zapamatujte si to. Ať už je to jakákoliv maličkost, například vykonání o jedno opakování více, zlepšení času běhu o 3 vteřiny nebo úbytek tělesného tuku o 0,5%. Naučte se radovat z těchto malých úspěchů a využijte je pro posunutí se dále. Nebojte se o nich mluvit s těmi správnými lidmi. Ti totiž vědí, že za každým zlepšením je obrovský kus práce a proto to dokáží ocenit.

5. Buďte k sobě upřímní.

“Vy versus vy”. Necvičite pro ostatní, cvičíte pro sebe. Na konci dne to bude vždy boj mezi vámi a vaší myslí. Je velmi frustrujici, setkávat se s lidmi, kteří se slovy “nemám na to čas”, “cvičení se mi finančně nevyplatí” nebo “nesmím cvičit z zdravotních důvodu”, přestanou cvičit. Proč? Protože je to lež sobě samému, výmluva, která je silnější než vůle. Předtím, než přijmete takovéto výmluvy, se sebe samých upřímě zeptejte, zda je to pravda a zda jste udělali vše pro to, abyste tyto výmluvy vyvrátili. Lze si přeci vždy zefektivnit týdenní časový harmonogram a najít 3 – 4 hodiny týdne ke cvičení. Lze přeci obětovat občasný nákup sladkostí, oblečení ve slevách či jiných věcí, které mohou být zbytečné a místo toho investovat tyto finance do permanentky nebo členství ve fitness. Je to přeci investice do svého zdraví. A zákaz cvičení ze zdravotních důvodů je poté největší absurdita. Možná bude omezen nějaká skupina cviků, nějaká forma nebo styl cvičení, ale je toho přeci tolik více, co lze dělat.

Pamatujte, fitness je dlouhá cesta, plná občasných překážek. Ta dobrá zpráva je, že na jejím konci, ale i během této cesty je spoustu světlých chvil, momentů, pocitů a zážitků, pro které se vyplatí vydržet.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..